Wyciśnij studia jak cytrynę! – jak wykorzystać studia na maksa! cz.I

jak-wykorzystać-studia-studentka-z-warkoczem

Jak wykorzystać studia? To pytanie zadaje sobie mnóstwo studentów. Dzisiaj podpowiadam jak wyciągnąć z niego jak wiele się da!

Jak wykorzystać studia?

Wiesz, ja cię tutaj do niczego nie zmuszam. Studenci są różni i do różnych grup się zaliczają. Są tacy, którzy chcą tylko przetrwać studia. Poza nimi są ci, którzy nie mają życia poza nauką (tu: siedzeniem z nosem w książkach i zastanawianiem się dlaczego nie mają na nic czasu). Są osoby, które na studiach sobie jeszcze nie radzą.

I dla tych dwóch ostatnich grup, oprócz swojego bloga, polecam KURS EFEKTYWNEJ NAUKI, który stworzyła Ania z Blue Kangaroo! Sprzedaż kursu startuje dzisiaj o 18.00!
Dlaczego go polecam? Bo Ania jest mega ogarniętą dziewczyną, która zawsze mocno przykłada się do tego co robi. A kurs oparła na solidnej wiedzy i własnym doświadczeniu. Takich ludzi potrzebuje nasz internet! Osobom, które cały swój wolny czas poświęcają nauce pomoże go zoptymalizować i przyspieszyć cały proces, a tym, którzy sobie nie radzą pomoże dostrzec ich błędy i wystrzelić z nauką w kosmos! Kliknij w obrazek, aby przenieść się na stronę kursu!

Grafika- Blue Kangaroo

Są wreszcie ci, którzy chcą wycisnąć studia jak cytrynę. Tylko jak wykorzystać studia na maksa? Tutaj pojawia się problem. Bo pierwszoroczniacy nie wiedzą o wszystkim i trochę boją się zapytać. Starsi natomiast często wychodzą z założenia, że to pewnie nie dla nich, a poza tym to pic na wodę fotomontaż. Dzisiaj pokażę Ci pierwszą część tego, jak wykorzystać studia, byś w przyszłości wspominała je z radością!

Zniżki studenckie i darmowe wejścia

Jedna z najlepszych rzeczy, jakie studenci mogli otrzymać. Pozwala to nie tylko na zaoszczędzenie całkiem sporej ilości pieniędzy, ale również na zobaczenie rzeczy, na które normalnie może byśmy się nie skusili. Gdzie szukać tych zniżek opowiem więcej w drugiej części wpisu, ale już ci powiem, że to działa na całą Europę, a może i dalej!

Oprócz tańszych biletów na komunikację miejską czy pociągi, jest mnóstwo zniżek w kawiarniach, lokalach gastronomicznych, knajpkach. Poza tym w muzeach, zamkach, ogrodach botanicznych, kinach (największe w studyjnych!), aż po koncerty. Rozejrzyj się dobrze, bo może przegapisz zniżkę do jakiegoś miejsca, gdzie od dawna chciałabyś się wybrać! Kurs tańca, kurs językowy czy wspólne śpiewanie piosenek z bajek Disneya też znajdziesz!

Dostęp do bibliotek i książek

Cóż dziwnego jest w dostępie do bibliotek i książek? To, że jest szansa, że twój uniwersytet daje ci dostęp do takich platform, gdzie za darmo możesz korzystać z ogromu wiedzy, który normalnie może kosztować całą masę pieniędzy. U mnie jest na przykład platforma Lexoteka, gdzie mam dostęp do ponad 100 podręczników. Mogę dzięki temu zdobywać interesującą mnie wiedzę za darmo, kiedy chcę i wcale nie muszę zdawać tego przedmiotu! Również biblioteki wydziałowe kryją całą masę wiedzy. I zazwyczaj mają super wygodne czytelnie! Są także uniwersytety online!

Konferencje naukowe

Coś cię szczególnie interesuje, a do tego chcesz zdobyć wiedzę, certyfikaty i punkty do stypendium? Świetnie trafiłaś! Konferencje naukowe są tym, czego potrzebujesz! Generalnie może to się wydawać bardzo skomplikowane, bo często trzeba najpierw wysłać abstrakt, potem się zakwalifikować, a na koniec wystąpić przed tymi wszystkimi ludźmi. Brzmi strasznie! Ale nie dla nas studenciaków! My się takich rzeczy nie boimy, tylko często na konferencje jeździmy!

Dlaczego to takie ważne? Potrzebujemy na to relatywnie mało czasu, a jak powiedział na jednych z ostatnich zajęć jeden z profesorów: “Nie da się rozwijać, bez poznawania poglądów innych osób”. Na konferencjach możesz poznać ludzi z całej Polski, o różnym statusie: studenci, doktoranci, doktorzy, profesorowie. I każdy z każdym chce porozmawiać i powymieniać się opiniami! To także dobra okazja, żeby pozwiedzać trochę Polski lub świata!

Koła naukowe i stowarzyszenia studenckie

Wspominałam o tym na wczorajszym live. W zeszły poniedziałek byłam na Dniach Adaptacyjnych kół naukowych, gdzie wraz z kolegą opowiadaliśmy o kole, do którego należymy. Oprócz nas, było ponad 20 kół! Rozumiecie, ile to ludzi?! Jak różne poglądy i dziedziny?! Ale co właściwie dają koła naukowe? To one w dużej mierze mogą stanowić odpowiedź na pytanie jak wykorzystać studia?

Dzięki nim możesz z jednej strony dokształcić się, bo często prowadzą różne zajęcia dodatkowe. Możesz gdzieś wyjechać, bo całkiem spora część kół organizuje wyjazdy i pomaga np. w sfinansowaniu wyjazdów na konkursy lub konferencje. Organizują także spotkania z wieloma znakomitościami. Profesorami, specjalistami w danych dziedzinach, znanymi osobami, czy z osobami o szczególnym statusie.

Oprócz kół naukowych są jeszcze organizacje studenckie, takie jak ELSA, AIESEC, AEGEE czy IASTE, a także caaaaaała masa innych! Wystarczy tylko troszkę poszukać. Mogą oferować wyjazdy, konwersacje, wymiany czy po prostu pogłębianie waszych doświadczeń!

Poza tym są teatry studenckie, grupy taneczne, zespoły sportowe. Może to coś dla ciebie?

Wyjazdy

Ten punkt przewijał się przez prawie wszystkie powyższe. Dlaczego wyjazdy pozwalaj wykorzystać studia? Ponieważ masz możliwość zobaczenia nowych miejsc, poznania nowych ludzi, zdobycia niepowtarzalnych doświadczeń, podciągnięcia języka czy studiowania na uniwersytecie za granicą! Możesz wykorzystać do tego Erazmus, konferencje międzynarodowe, konkursy międzynarodowe, swoją legitymację(żeby wejść taniej!).

Jaki jest haczyk?

No tak, można się było tego spodziewać. To jest zbyt piękne, żeby to wszystko należało się studentom bez żadnych haczyków…Wiesz jaki jest haczyk?

TRZEBA WYKAZAĆ MINIMUM CHĘCI!

Minimum chęci, żeby znaleźć to, koło które nas interesuje. Taką konferencję, która najbardziej nas zadowoli. Znaleźć i wypełnić papiery, żeby wyjechać. Poszukać. Jak za takie możliwości to chyba spoko opcja? Poza tym pomyśl. Jeśli o pracę będziesz starać się ty, która wykorzystałaś wszystkie możliwości, masz otwartą i pełną głowę pomysłów, a ktoś kto tylko przetrwał, kto ma większą szansę na pracę? Oczywiście, że ten, kto będzie miał więcej doświadczenia i bardziej atrakcyjne CV i będzie potrafił sobie poradzić w różnych sytuacjach!

Podsumowanie – jak wykorzystać studia?

Masz mnóstwo możliwości, żeby wykorzystać studia na maksa! Tylko od Ciebie zależy, które z nich wybierzesz i z których będziesz korzystać! Tutaj są tylko przykłady, a twoja uczelnia lub uczelnie i miejsca w mieście, w którym studiujesz mogą proponować całą masę różnych innych atrakcji!

Pamiętaj przede wszystkim, że studia to nie tylko czas na głębsze poznawanie studiowanych przedmiotów, ale że przede wszystkim jest to czas doświadczania! Najwięcej uczymy się przez doświadczanie i poznawanie nowych rzeczy! Prawdopodobnie już nigdy nie będziesz mieć tyle czasu co teraz i tak wielu możliwości do wykorzystania! Nie zepsuj tego!

Ściskam,
Ola!

 123 Wszystkie wyświetlenia,  1 views today